להיות דוגמנית

להיות דוגמנית
לאחרונה נערך באתר הדוגמנות הישראלי סקר שנועד לענות על השאלה המסקרנת: למה בנות רוצות להיות דוגמניות? זהו הסקר המקיף ביותר שנערך עד כה ברשת הישראלית במטרה לבדוק מה מניע בנות להיכנס לעולם הדוגמנות.

שיטת סקר “להיות דוגמנית”

קיימות סיבות רבות לבחירה של אדם בעיסוק, תחביב או מקצוע מסוים. לצורך הסקר, הוצגו בפני הגולשות באתר הדוגמנות הישראלי שש תשובות אפשריות לשאלה “מה הסיבה העיקרית לכך שאת רוצה להיות דוגמנית”. שש התשובות האפשריות היו:
אני רוצה להיות דוגמנית כי הרבה אמרו לי שאני מתאימה, אני רוצה להיות דוגמנית כדי להרוויח כסף, אני רוצה להיות דוגמנית כי רק ככה אנשים יעריכו אותי, אמא שלי רוצה שאני אהיה דוגמנית, להיות דוגמנית כדי להיות מפורסמת, להיות דוגמנית מתוך סקרנות לראות איך זה להיות דוגמנית.

כדי לוודא את אמינות סקר הסוכנויות ולמנוע הטיית תוצאות הסקר לטובת אחת התשובות, חלו ההגבלות הבאות על משתתפי הסקר:
* ההשתתפות בסקר התאפשרה פעם אחת בלבד.
* ניתן היה לבחור בתשובה אחת בלבד.
* תוצאות הסקר היו חסויות ממשתתפי הסקר לפני ההצבעה, במהלכה ואחריה.

גודל המדגם

גודל המדגם היה 326 גולשות. מדגם בגודל זה מבטיח התפלגות נורמלית של הערכים, וניתן להסיק ממדגם מייצג וגדול זה על כלל הנערות שרוצות להיות דוגמניות.

תוצאות סקר להיות דוגמנית

מתברר כי שתי הסיבות העיקרית בגללן בנות רוצות להיות דוגמניות, ואשר קיבלו מספר הצבעות גבוה מאד מן המממוצע, הן:
חברים שאומרים להן שהן מתאימות להיות דוגמניות, והיותן סקרנות.
שתי סיבות שקיבלו מספר ממוצע של קולות היו רצון להיות מפורסמות ורצון להרוויח כסף.
לעומת זאת, שתי הסיבות שקיבלו את מיעוט הקולות הן: תפיסת הדוגמנות כדרך היחידה בה אפשר לזכות בהערכה, ואמא שדוחפת לכיוון דוגמנות.

כאמור, הסקר מראה כי הערות הסביבה משפיעות מאד על שאיפתה של נערה להיות דוגמנית. סביר להניח שהיא נחשבת ל”כוסית” של הכיתה ושל השכבה, וכולם מחמיאים לה ואומרים לה שהיא צריכה לחתום בסוכנות דוגמנות. הסביבה החברתית משפיעה בעוצמה רבה על בני נוער שמגבשים את זהותם, והרצון להיות מקובלת, אחת מהחבר’ה, חזק מאד אצל אותה נערה. האינטרנט מאפשר לכל אחת לפרסם תמונות שלה בפורומים וברשתות חברתיות, וכך נערות אלה מקבלות חוות דעת של גולשים בני גילן שקובעים חד משמעית שהן מתאימות לדוגמנות. אולם, כל המחמיאים מהכיתה והחברים הקרובים אינם אנשי מקצוע שעובדים עם דוגמניות, ולכן אינם יודעים מהן הדרישות של עולם הדוגמנות. נערה בגובה 1.65 בטוחה שהיא יכולה להיות דוגמנית כי כולם אמרו לה את זה, אבל בפועל אף סוכנות דוגמנות לא תחתים אותה על חוזה דוגמנות רציני. כל השכבה אומרת שוב ושוב למישהי שהיא חטובה מאד, אך בסוכנות דוגמנות יאמרו לה שהיא מלאה מדי.
קיים פה סוג של היגררות, וייתכן שהנערות אינן מפעילות שיקול דעת בשאלה אם דוגמנות היא דבר טוב ומתאים להן. להערכתי, רצון להרוויח כסף (13% מן הקולות) הוא מניע חזק יותר המצביע על מחשבה, מטרה ושיקול דעת בהשוואה לסיבה הילדותית יחסית “הרבה אמרו”.
המצב שונה בתכלית כאשר מזהה הפוטנציאל הוא מנהל סוכנות דוגמנות גדולה או צלם אופנה מוביל. מריסה מילר, דוגמנית בגדי הים המובילה בעולם, סיפרה בראיון שקיימתי איתה שהיא לא חשבה על דוגמנות עד שצלם האופנה מריו טסטינו גילה אותה בקליפורניה. כאשר מריו טסטינו קובע שאלמונית יכולה להיות דוגמנית על, הוא יודע למה הוא מתכוון.

הקצה השני של תוצאות הסקר הוא העדר תמיכת האמהות. דוגמנות היא מקצוע קשה ותובעני פיסית ונפשית, ועל כן נערה שרוצה להתקדם בתחום זקוקה לתמיכה משפחתית. הסקר מחזק את ההשערה שרוב ההורים מתנגדים לכך שהבת שלהם תהיה דוגמנית. ככל הנראה ההורים סבורים, ובצדק, שדוגמנות מפריעה ללימודים, פוגעת בתזונה ועשויה לגרום הפרעות מסוגים שונים – אנורקסיה, דיכאון, תחושת ריקנות וחוסר שליטה במצב. הם נרתעים מן המחשבה שהבת שלהם תתרועע עם סוכני דוגמנות שרלטנים מפוקפקים בסביבה שמוסר ואתיקה אינם מאפייניה העיקריים. סביר להניח שרוב הנערות שרוצות לדגמן יודעות שהוריהן מתנגדים לעצם הרעיון ושהם לא ילכו איתן לסוכנות דוגמנות לחתום על חוזה בעתיד הנראה לעין.
אולם, כאשר האמא דוחפת את הבת לקריירת דוגמנות, כפי שהתבטא בקרב אחוז בודד של מצביעות הסקר, הדבר צפוי לסייע מאד לקריירת הדוגמנות של הבת, כמובן בתנאי שהקריירה מנוהלת על ידי סוכנות דוגמנות בעלת מוניטין ושהדוגמנית חזקה נפשית. אנז’ה רוביק, דוגמנית הקוסמטיקה של אסתי לאודר הנחשבת על פי Models.com לאחת מחמש הדוגמניות המובילות בעולם, סיפרה לי בראיון שהיא תמיד חלמה להיות דוגמנית, אבל היא התחילה לדגמן רק אחרי שאמה שלחה את תמונותיה לסוכנות דוגמנות בפולין –
“I have always dreamed of modeling , but it was my mom who had the courage and sent my pictures to a polish modeling agency”. אצל דוגמניות על אחרות ניתן לראות שבני המשפחה עצמה מנהלים באופן מקצועי את קריירת הדוגמנות של הבת, ואין ספק שהם דואגים לאינטרסים שלה הרבה יותר מאשר סוכן דוגמנות זה או אחר. פטרישיה בונדשן, אחותה התאומה של הדוגמנית ג’יזל, מנהלת את הקריירה של ג’יזל בברזיל, כאשר את הקריירה מחוץ לברזיל מנהלת סוכנות IMG. באופן דומה, קריירת הדוגמנות של בר רפאלי מנוהלת על ידי אמה בהצלחה רבה שסוכנויות דוגמנות מקומיות מתקשות לחקות.