חוות דעת כלכלית לבית משפט- מתי צריך?

לא חסרים מקרים בהם יש צורך בחוות דעת כלכלית, על מנת לנסות לצאת מתסבוכת פיננסית שהצליחה להתגלגל אל מבואת בית המשפט. כאשר זה קורה, אין עזרה יותר גדולה ממציאת כלכלן בקיא שיודע לעמוד ולספק הסברים כלכליים מקצועיים. סיטואציות שכאלו יכולות להיגרם עקב סכסוך כספי הנוגע לסכום גדול. חשוב לציין שאכן מדובר על סכום גדול, אחרת אנשים לא ימצאו לנכון להשקיע בדעת מומחה. כמו כן ייתכן ומדובר על הפסדים של עסק, על סכסוך בין שני צדדים, כאשר אחד מהם הנו נותן שירות כגון קבלן, גוף מדיני לקוחת או ספקים.

חשיבות

חשוב לפנות אל בעל מקצוע שיודע להעניק בוררות כלכלית, שיודע לחשב ולאמוד נזק כלכלי, וזאת כיוון שמדובר על עד מומחה עבור מגוון דיונים שדעתו חשובה בהם ונלקחת ברצינות. והרבה פעמים לפי מה שהוא אומר, נקבעים סכומי פיצויים גדולים, כך שמדובר על מתן עדות קבילה ושנלקחת ברצינות. כך שבזמן שעורך דין יכול לחקור אודות השתלשלות האירועים, הרי שמי שמעניק עדות כלכלית בבית המשפט בעצם מספק הסברים לצד פרשנות חשובה.

סיטואציית נוספות

עוד סיטואציות בהן צריך חוות דעת כלכלית אלו מקרים בהם יש להעריך הפסדים או לחלופין רווחים. מקרים בהם יש צורן להעריך הפסדים של הכנסות, מקרים בהם עולה הצורך לחשב אחוזי הפסד השתכרות, מקרים בהם מדובר על פגיעה במוניטין ואף מקרים בהם מבקשים להגיע לפשרה ע”י בוררות כלכלית, כלומר בית המשפט ממנה בורר כלכלי או לחלופין מגשר כלכלי על מנת להגיע לפשרה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים.

מומחיות

יש לדעת שלא כל אחד יכול לעשות זאת, אלא יש להחזיק במסמכים שמעידים על בקיאות בתחום הכלכלה, ואף לא מדובר על עבודה פשוטה, כיוון שיש להתחקות אחר התגלגלות האירועים באופן קפדני, כיוון שמדובר על פסקי דין שעשויים לנוע לכאן או לכאן, ועל כן אין לפנות אל כל אחד, אלא רק אל בעלי ניסיון בתחום. כך שכל שלב צריך להיות מנומק ומבוסס על נתונים מספריים, ובנוסף עליו להיות מוגש לפי נהלים שהוכתבו מלמעלה ע”י בית המשפט.